ДЕРЖАВНА ІПОТЕЧНА УСТАНОВА – створена у 2004 році світовим банком за участю USAID за аналогом американської компанії FNMA (Fannie Mae) для здійснення рефінансування іпотечних кредиторів за рахунок власних та залучених коштів, у тому числі коштів, що надійшли від розміщення цінних паперів.
За роки існування Державною іпотечною установою розроблено та реалізовано три базові напрямки державної підтримки для вирішення житлових питань громадян України, а саме:
Завдяки цієї програми ДІУ був розроблений та запроваджений в Україні механізм дворівневої системи ринку іпотечного кредитування.
За результатами запровадження ДІУ цього ринкового механізму, власниками житла стали понад 10 тис. українських сімей. Середньозважена ставка рефінансованих ДІУ іпотечних кредитів кредитів складає 14,56 % річних у гривні, а винагорода обслуговуючих банків – до 3% річних. Враховуючи запроваджену ризико-орієнтовану методику управління кредитними ризиками, частка іпотечних кредитів з простроченням боргу понад 60 днів складає всього 11,2% від загального іпотечного портфелю ДІУ. Варто відзначити, що іпотека за більшістю проблемних кредитів знаходиться на територіях проведення АТО та АР Крим, що повністю відображає ступінь проблемності аналогічних портфелів в банківській системі. При реалізації ДІУ цієї програми бюджетні кошти не використовувалися.
Наявні позитивні відгуки на результати впровадження ДІУ нового механізму «Житло у фінансовий лізинг» свідчать про необхідність подовження реалізації Порядку № 1201 та розповсюдження цього механізму на інші державні структури.
ДІУ направлено звернення до Уряду та надані необхідні обґрунтування щодо використання цього механізму для забезпечення житлом державних службовців, військовослужбовців, зокрема військовослужбовців Міноборони, Служби Безпеки України, Національної гвардії України, лікарів Міністерства охорони здоров’я та вчителів Міністерства освіти та науки України та інших категорій працівників і службовців, які отримують заробітну плату (грошове забезпечення) за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб.
Таким чином, завдяки базовим інструментам Державної іпотечної установи близько 30 тис. українських сімей вирішили свої житлові питання.
Кошти на реалізацію своїх програм ДІУ були залучені на внутрішньому ринку цінних паперів шляхом випуску облігацій, гарантованих Урядом України. ДІУ, як емітентом цінних паперів було здійснено:
На сьогодні завершується емісія облігацій ДІУ серії «G3» номінальною вартістю 3 млрд. гривень, кошти від розміщення яких будуть спрямовані на реалізацію завдань ДІУ по забезпеченню житлом громадян України та доступності різних фінансово-кредитних механізмів.
Багаторічний досвід Установи дозволяє стверджувати, що за умови державної підтримки та надання інструментів у вигляді нормативних актів, які дозволять залучити фінансування, Державна іпотечна установа спроможна реалізувати самі амбіційні плани Уряду.
Забезпечення житлом громадян – це пріоритетний напрямок діяльності соціально орієнтованої держави.
Але чи будуть почуті подібні пропозиції ДІУ?