Blog

Доступне житло: в пошуку можливостей

19:13 22 Листопада in Діяльність установи
Реалії кризового часу призупинили розвиток будівельної галузі, перспективи якої ще кілька років тому здавалися досить вражаючими. Різке падіння купівельного попиту, істотне зниження доступності банківських кредитів - усе це змусило учасників ринку задуматися про пошук нових варіантів інвестування будівництва.

Між тим, певний прогрес на ринку будівництва житла все ж таки є. Так, минулого місяця банкіри вже зафіксували перевищення гривневих кредитів над валютними позиками, причому свою лепту у це вніс невелике, але все ж наявне зростання іпотеки.

Одним із ключових факторів пожвавлення ринку впору вважати інтерес держави до довгострокових іпотечних програм. За останні роки було оголошено цілу низку іпотечних проектів, реалізовувати які збиралися різні структури - Державна іпотечна установа, Держфонд молодіжного будівництва. А в жовтні було анонсовано створення Національного агентства доступного житла.

Однак саме ДІУ примірила на себе роль своєрідного "двигуна" будівельної галузі, зосередившись на завершенні недобудованих об'єктів. При цьому голова Установи Валентин Рибачук заявляв, що кількість держструктур, що займаються програмами доступного житла, не є перешкодою для реалізації проектів, оскільки всі вони спрямовані на різні соціальні категорії громадян.

За дев'ять місяців цього року понад 800 українських сімей змогли придбати власне житло за допомогою іпотечної програми ДІУ. На ці цілі Установою було спрямовано понад 200 млн гривень. А загальний обсяг коштів, наданих ДІУ в рамках кредитування, становить вже 1,3 млрд грн.
Слід зазначити, що Державна іпотечна установа бере фінансову участь не тільки в доведенні до ладу проблемних об'єктів будівництва, але і в реалізації будівельних проектів преміум-класу, які теж будуть задіяні в державних програмах.

Не секрет, що зі зростанням пропозицій на первинному ринку житла у покупців з'являється можливість вибору. Тому сьогодні, щоб задовольнити запити ринку, вже недостатньо пропонувати просто "голі стіни" - майбутні мешканці висувають високі вимоги до будівель і прилеглої інфраструктури.
Відкритий днями в Києві житловий комплекс "Міністерський" може служити прикладом балансу між комерційними інтересами забудовника та інтересами майбутніх мешканців. Саме ДІУ виступила інвестором завершення будівництва, і його фінансування дало змогу забудовнику - компанії "Енергополь-Україна" - успішно реалізувати проект.
На відміну від звичних для України "сирих" квадратних метрів, новий комплекс здано з облицюванням і необхідним технічним забезпеченням. В інтересах мешканців і розташування комплексу - недалеко від лісопаркової зони і водойми.

Як вважає Тетяна Семенкова, генеральний директор компанії "Енергополь-Україна", нова модель співпраці приватної компанії і держструктури може виявитися вигідною для власників квартир: "Завдяки підтримці ДІУ і дешевих кредитів, ми можемо запропонувати невисокі ціни на ринку житла. Але особливо приваблює покупця рівень облицювання квартир, який дає змогу покупцеві з мінімальними вкладеннями робити ремонт і в'їжджати на проживання".

"У цьому будинку сьогодні здаються в експлуатацію 540 квартир. Тут понад 35 тис. кв. м. Наше завдання і одна з основних функцій ДІУ допомогти забудовнику добудувати житловий будинок. Буває, що забудовнику потрібно дофінансування, ось тут ДІУ і допомагає. Це вже 14 об'єкт, добудований з нашою допомогою. Всього в процесі добудови перебувають 26 об'єктів у Києві, Харкові, Донецьку, Івано-Франківську, Луганську, Криму. 14 вже здали, 12 планується доздати в наступному році. Діяльність нашої установи спрямована на те, щоб стабілізувати будівельний ринок", - зазначив Валентин Рибачук.

До речі, можливо, вже в будинках наступних черг будівництва буде реалізована програма оренди з подальшим викупом, яка анонсувалася ДІУ. Особливості її полягають у тому, що вона не вимагає початкового внеску, розрахована на 15 років і орієнтована, насамперед, на працівників бюджетної сфери - вчителів, медиків, працівників правоохоронних органів. Для України така форма придбання житла як і раніше є досить новою, хоча відповідну постанову Кабміну було прийнято ще в 2009 році.

Джерело: ukranews.com