Blog

Як найняти житло з правом викупу у Чернівцях

17:19 19 Листопада in Діяльність установи
Житлове питання не лише псує людей, як вважав класик, але й створює чимало проблем, вирішити які самотужки в сучасних реаліях неможливо. Улітку в Україні стартувала програма доступного житла, коли охочим пропонували пільгові іпотечні кредити під 3% річних. Решту повинна компенсувати держава. Проте вже сьогодні можна стверджувати, що через жорсткі вимоги, як-от, розмір зарплатні, граничний вік, перший внесок тощо ця програма в Україні провалилась. Занадто мало людей погодились стати заручниками державних механізмів компенсації.

– Наразі в області 5 людей отримали цей пільговий кредит і в "роботі" перебувають ще 12 охочих. Ці люди підійшли по платоспроможності, – розповів начальник управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури ОДА Роман Пивнюк. – Ключі від квартири отримала одна людина, а четверо інших ще доробляють ремонти.
Водночас Державна іпотечна установа розробила програму, згідно з якою у людей з’явиться можливість орендувати житло з правом викупу під 3% річних. Наразі програму узгоджено у всіх профільних міністерствах, і перебуває у Мінфіні. Якщо її врешті затвердять на засіданні Кабінету Міністрів, то вже з нового року українці теоретично зможуть орендувати житло з правом викупу.

Щоб отримати право на кредит, необхідно стояти на черзі на житло і мати реєстрацію

– Наприклад, якщо взяти квартиру на 50 кв. м, ціна для Києва – 7,5 тисячі гривень за кв. м. Вартість житла – 375 тисяч гривень. Оренда надається на 15 років. Виходить щомісячний платіж під 3% – 2146 гривень. Для міст-мільйонників, де ціна за кв. м коливається в межах 5300 гривень, щомісячний платіж становитиме 1516 гривень, – повідомив голова правління Державної іпотечної установи Валентин Рибачук. – Для участі в цій програмі не потрібен початковий внесок. ДІУ буде викуповувати квартири, і здавати їх в оренду. Банки в цьому процесі участі не братимуть. Викуповуватимуть квартири за рахунок залучених коштів, тобто коштів, отриманих від випуску облігацій та коштів статутного капіталу ДІУ.

Для прикладу, у Чернівцях за квадратний метр житла правлять від 5200 гривень і це при середній заробітній платі – лише 2352 гривні. Тобто якщо програму запустять у регіонах, то чернівчанам доведеться віддавати щонайменше 1,5 тисячі гривень у місяць.
На родину із 1-2 осіб, згідно з програмою, пропонується 40 кв. м житла. За кожну дитину додається ще 18 кв. м, але не більше ніж 76 кв. м.
Вартість орендованого житла в Чернівцях зросла на 25% за півроку
За словами керівництва ДІУ, особливу увагу будуть приділяти регіональному ринку, оскільки саме в областях залишилось чимало недобудов і будівництво практично зупинилось.

Один з варіантів, який наразі розглядають, це дофінансування будівництва житла, а також купівля готових квартир. Здаватимуть їх з ремонтом, сантехнікою тощо. Себто людина, яка отримає таку можливість, зможе одразу жити в такій квартирі.

Щоправда, вже зрозуміло, що знайдеться чимало таких, які захочуть орендувати це житло з правом викупу, тому пріоритет надаватимуть працівникам бюджетної сфери – лікарям, вчителям, рятівникам, міліціонерам, оскільки у них низька зарплата. Хоча теоретично, взяти участь у програмі зможуть усі охочі.

– Спочатку ми 100-відсотково залучатимемо наші кошти, але згодом доведеться звертатись по допомогу до держави. Ми плануємо, що буде залучено до цієї програми 14 тисяч квартир в Україні, – розповіла начальник управління зв’язків з громадськістю ДІУ Ганна Волобуєва. – Чи не у кожному місті є довгобуди, квартири в яких відповідають нашим стандартам.

Щоправда, коли ця програма запрацює остаточно – не береться спрогнозувати ніхто. Є багато чинників, які впливають на це. Зокрема погодження у Мінфіні та на засіданні Кабміну.

– Ця ідея давно витає у повітрі, але, на мою думку, до її реалізації необхідно підійти дещо з іншого боку. Такі програми давно працюють в Європі і непогано себе зарекомендували, проте незрозуміло, звідки вони візьмуть такі величезні кошти для цього, – зауважив директор Чернівецького регіонального управління Державної спеціалізованої установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" Дмитро Шульга.

Угоду оренди можна розірвати з кількох причин, зокрема якщо орендар не сплачує оренду чи комунальні послуги впродовж 180 днів. Тоді угоду розривають, але вже виплачених коштів ніхто не повертає. Також вік орендаря повинен бути меншим за 60 років.

Ще одним нюансом цієї програми є перебування на квартирному обліку. Це – першочергова вимога. Себто людина може скористатись програмою, проте лише за місцем своєї реєстрації. А зважаючи на те, що в Україні сотні тисяч людей працюють зовсім не там, де вони зареєстровані, позбавляє цих людей можливостей скористатись програмою.
Хоча, згідно з Конституцією України, "Кожному... гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання...".

Джерело: vidido.ua