ДІУ на сьогодні єдиний успішно працюючий державний інструмент запровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення житлом громадян України
ДЕРЖАВНА ІПОТЕЧНА УСТАНОВА – створена у 2004 році світовим банком за участю USAID за аналогом американської компанії FNMA (Fannie Mae) для здійснення рефінансування іпотечних кредиторів за рахунок власних та залучених коштів, у тому числі коштів, що надійшли від розміщення цінних паперів.
За роки існування Державною іпотечною установою розроблено та реалізовано три базові напрямки державної підтримки для вирішення житлових питань громадян України, а саме:
- Програма «Рефінансування іпотечних кредитів». В рамках основної діяльності ДІУ було рефінансовано (придбано) понад 10 тисяч іпотечних кредитів на суму 1,94 млрд. гривень, виданих банками-партнерами відповідно до Стандартів іпотечного кредитування ДІУ.
Завдяки цієї програми ДІУ був розроблений та запроваджений в Україні механізм дворівневої системи ринку іпотечного кредитування.
За результатами запровадження ДІУ цього ринкового механізму, власниками житла стали понад 10 тис. українських сімей. Середньозважена ставка рефінансованих ДІУ іпотечних кредитів кредитів складає 14,56 % річних у гривні, а винагорода обслуговуючих банків – до 3% річних. Враховуючи запроваджену ризико-орієнтовану методику управління кредитними ризиками, частка іпотечних кредитів з простроченням боргу понад 60 днів складає всього 11,2% від загального іпотечного портфелю ДІУ. Варто відзначити, що іпотека за більшістю проблемних кредитів знаходиться на територіях проведення АТО та АР Крим, що повністю відображає ступінь проблемності аналогічних портфелів в банківській системі. При реалізації ДІУ цієї програми бюджетні кошти не використовувалися.
- Програма «Фінансування добудови (будівництва) житлових об’єктів». В рамках цієї програми позабюджетного фінансування будівництва (добудови) житлових об’єктів та придбання квартир в таких об’єктах за допомоги іпотечного кредитування було спрямовано через уповноважені банки-кредитори грошові кошти в розмірі 1,12 млрд. грн., що забезпечило будівельний сектор економіки України добудову 670,9 тис.м2 житла – 40 житлових будинків – понад 11 тис. квартир, які своєчасно були введено в експлуатацію.
- У 2009 році за окремою Урядовою програмою, Установа забезпечила за рахунок запозичених коштів фінансування придбання квартир за розпорядженнями Уряду України для безоплатної їх передачі головними розпорядниками бюджетних коштів окремим категоріям громадян понад 5,6 тис. квартир вартістю 1,52 млрд. гривень, які були розташовані у 115 населених пунктах країни.
- Програма «Житло у фінансовий лізинг». За наслідками банківської кризи ДІУ був запропонований прогресивний фінансово-кредитний механізм допомоги громадянам у вирішенні житлових питань на умовах фінансового лізингу – оренди з викупом. Пропозиції ДІУ були підтримані Кабінетом Міністрів України, зокрема МВС України та був прийнятий відповідний Порядок, затверджений Постановою №1201 від 14 листопада 2018 р. для поліцейських Нацполіції та рятувальників ДСНС. За останні півтори роки було забезпечено 2 233 сімей поліцейських та рятувальників квартирами на умовах фінансового лізингу з компенсацією частини лізингових платежів за рахунок МВС України. На сьогодні понад 13 тис. сімей вже надали згоду на отримання житла на умовах фінансового лізингу та очікують від держави фінансування. Ця програма діє по всій території України: 78% придбаного житла знаходиться в обласних центрах, 22% – в інших населених пунктах. Середня лізингова ставка по портфелю переданого у фінансовий лізинг житла склала 9% річних.
Наявні позитивні відгуки на результати впровадження ДІУ нового механізму «Житло у фінансовий лізинг» свідчать про необхідність подовження реалізації Порядку № 1201 та розповсюдження цього механізму на інші державні структури.
ДІУ направлено звернення до Уряду та надані необхідні обґрунтування щодо використання цього механізму для забезпечення житлом державних службовців, військовослужбовців, зокрема військовослужбовців Міноборони, Служби Безпеки України, Національної гвардії України, лікарів Міністерства охорони здоров’я та вчителів Міністерства освіти та науки України та інших категорій працівників і службовців, які отримують заробітну плату (грошове забезпечення) за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб.
Таким чином, завдяки базовим інструментам Державної іпотечної установи близько 30 тис. українських сімей вирішили свої житлові питання.
Кошти на реалізацію своїх програм ДІУ були залучені на внутрішньому ринку цінних паперів шляхом випуску облігацій, гарантованих Урядом України. ДІУ, як емітентом цінних паперів було здійснено:
- 12 емісій гарантованих облігацій на загальну номінальну вартість 12,5 млрд. гривень, з яких 6,7 млрд. гривень вже погашено. Знаходяться в обігу облігації номінальною вартістю 3,3 млрд. гривень, 2,5 млрд. грн. – в стадії погашення
- 2 емісії іпотечних облігацій – номінальною вартістю 700 млн. гривень.
На сьогодні завершується емісія облігацій ДІУ серії «G3» номінальною вартістю 3 млрд. гривень, кошти від розміщення яких будуть спрямовані на реалізацію завдань ДІУ по забезпеченню житлом громадян України та доступності різних фінансово-кредитних механізмів.
Багаторічний досвід Установи дозволяє стверджувати, що за умови державної підтримки та надання інструментів у вигляді нормативних актів, які дозволять залучити фінансування, Державна іпотечна установа спроможна реалізувати самі амбіційні плани Уряду.
Забезпечення житлом громадян – це пріоритетний напрямок діяльності соціально орієнтованої держави.
Але чи будуть почуті подібні пропозиції ДІУ?