Разом з іпотекою країні потрібні нові засоби для реалізації житлових потреб громадян
7 червня в м. Києві відбувся міжнародний форум «Трансформація ринків нерухомості та іпотечного кредитування», який проводився Київським національним торговельно-економічним університетом за інформаційної підтримки Незалежної Асоціації Банків України (НАБУ).
У рамках основної теми обговорювалися наступні питання:
• Майбутнє ринків нерухомості та іпотечного кредитування;
• Інституціональні учасники ринків нерухомості та іпотечного кредитування;
• Ризики іпотечного кредитування та операції з нерухомістю;
• Захист прав кредиторів та споживачів.
Банкіри, забудовники, юристи та фахівці з продажу нерухомості представили своє бачення для подолання негативних тенденцій у секторі житлового будівництва та досягнення стабільного зростання ринків нерухомості та іпотечного кредитування.
Зокрема, багаторічним досвідом Установи у рефінансуванні іпотечних кредитів та роботи на ринку цінних паперів поділився радник голови правління Державної іпотечної установи Олександр Соболєв.
Враховуючи ризики, які на сьогодні несе в собі класичне іпотечне кредитування, як для кредитора, так і для споживача, у якості альтернативи іпотеці була представлена нова програма ДІУ «Забезпечення житлом громадян на умовах фінансового лізингу»
Під час презентації проекту Олександр Соболєв зазначив, що дана програма розроблена як ще одна можливість, по-перше, для реалізації житлових потреб громадян, по-друге, як дієвий механізм для стимулювання економіки країни. Адже завдяки розвитку будівельної сфери, багато пов’язаних галузей отримають потужний поштовх для розвитку.
«Ми дуже розраховуємо на те, що нам вдасться нарешті вирішити всі процедурні питання та розпочати реалізацію зазначеного проекту вже в цьому році. Програма має соціально-економічне значення і дозволить вивести фінансовий, будівельний сектори та в цілому економіку країни на новий рівень. У реалізації проекту мають бути зацікавлені не тільки будівельники, ріелтори, банкіри та громадяни, котрі отримають реальну можливість поліпшити свої житлові умови, а й держава, тому що будівництво житла – це не лише красиві рекламні проспекти, а й робочі місця та надходження коштів до бюджетів всіх рівнів у якості податків та зборів. Особливість нашої програми в тому, що людина без першого внеску зможе оформити договір лізингу на 20 років та отримає квартиру, яка після виконання умов договору переходить у його власність. Враховуючи дефіцит коштів державного бюджету, ми запропонували залучати ресурси на зовнішніх ринках, більше того вже проведено конкурс, у якому є переможець – потужна китайська корпорація CCEC (CMEC), яка готова інвестувати у цей проект за умови надання державної гарантії. Тобто, відсутнє навантаження на бюджет країни», зазначив радник голови правління ДІУ.
Він додав, що враховуючи сьогоднішні макроекономічні виклики, фінансовий лізинг житла – один із дієвих функціоналів, заснований на позитивному досвіді європейських країн.
Учасники форуму зійшлися на тому, що для стимулювання ринків будівництва та нерухомості потрібно розвивати кредитування для придбання житла, а також впроваджувати нові інструменти, як державні, так і комерційні.