Blog

РЕЗУЛЬТАТИ ПРОГРАМИ ДІУ «ЖИТЛО У ФІНАНСОВИЙ ЛІЗИНГ»

10:52 06 Січня in Діяльність установи

Державною іпотечною установою у 2019-2020 роках запроваджено новий фінансово-кредитний механізм забезпечення житлом громадян України – «Житло у фінансовий лізинг» в якості додаткового до іпотечного кредитування механізму забезпечення житлом громадян України. На реалізацію цієї програми ДІУ було спрямовано суму понад 2,4 млрд. гривень.

На сьогодні ДІУ – єдина фінансова компанія в країні, яка, фактично за рік, забезпечила 2 233 українських сім’ї житлом на умовах фінансового лізингу.
Ще понад 13 тис. сімей подали заяви на отримання житла у фінансовий лізинг та очікують на позитивне рішення.

Програма фінансового лізингу діє по всій території України. 78% придбаного житла знаходиться в обласних центрах, 22% – в інших населених пунктах.
Середня лізингова ставка по портфелю переданого у фінансовий лізинг житла складає 9% річних.

Враховуючи те, що географія дії програми розповсюджена всією територією України, з метою створення сприятливих умов для потенційних лізингоодержувачів, Установою, починаючи з 2021 року, запроваджується в дію система дистанційної передачі документів та розгляду заявок на отримання житла у фінансовий лізинг – «Портал. Лізинг», що має забезпечити діджиталізацію процесів надання, розгляду, прийняття рішень та формування необхідних договорів для отримання житла у фінансовий лізинг за програмами Державної іпотечної установи.

Наявні позитивні відгуки на результати впровадження ДІУ нового механізму «Житло у фінансовий лізинг» свідчать про необхідність подовження реалізації Порядку № 1201 та розповсюдження цього механізму на інші державні структури. ДІУ було запропоновано використання цього механізмі для забезпечення житлом, зокрема військовослужбовців Міноборони, Служби Безпеки України, Національної гвардії України, лікарів Міністерства охорони здоров’я та вчителів Міністерства освіти та науки України.

На сьогодні, Державна іпотечна установа здійснює заходи для подовження реалізації програми для МВС України.

Передбачається, що розширення дії програми ДІУ та збільшення обсягу лізингового житла відбудеться після закінчення первинного розміщення державою облігацій ДІУ серії «G3» загальною номінальною вартістю 3 млрд. гривень, забезпечених Державною гарантією за зобов’язаннями ДІУ від 03 грудня 2020 року.
Використання фінансового лізингу житлової нерухомості має ряд переваг в порівнянні з іпотечним кредитуванням:

  • фінансовий лізинг поєднує в собі переваги житлового кредитування і житлової оренди;
  • відсутній початковий внесок, як в іпотечному кредиті;
  • у лізингових угодах відсутній договір застави і поручительства з боку третіх осіб;
  • кредитні ризики при фінансовому лізингу значно нижче, ніж при іпотечному кредитуванні;
  • при наявності заощаджень у лізингоодержувача (покупця) може бути знижена сума лізингових платежів або зменшено термін дії договору лізингу;
  • лізинг дозволяє уникнути загрози стягнення майна сторонніми кредиторами, так як майно, передане в лізинг, під час договору належить лізинговій компанії;
  • можливість припинення договору житлового лізингу на будь-якому етапі, на відміну від договору по іпотечному кредитуванню.

При проведенні порівняльного аналізу різних способів погашення житлового іпотечного кредиту, передбачених Стандартами ДІУ і придбання житлової нерухомості з використанням механізму фінансового лізингу, поточні платежі по лізингу можуть перевищувати поточні виплати по іпотечному кредиту, що обумовлено меншою сумою боргу по іпотеці при виплаті початкового внеску за квартиру в розмірі не менше 30% від її вартості. Однак саме цей початковий (перший) внесок є основним бар’єром для потенційних покупців житла при використанні іпотечного кредиту.

Разом із цим, з точки зору споживача такої фінансової послуги, фінансовий лізинг має деякі недоліки, до яких в-першу чергу відноситься набуття права власності на житло після сплати лізингодавцю повної суми вартості житла, яке отримано у лізинг.
В ДІУ розроблено та пропонується до використання фінансовий лізинг житлової нерухомості в якості інвестиційного механізму для будівництва, зокрема як:

  • альтернативна форма фінансування житлового будівництва;
  • джерело доходів для виплат по іпотечним облігаціям;
  • спосіб зниження кредитних ризиків при іпотечному кредитуванні.

Програма ДІУ по забезпеченню житлом на умовах фінансового лізингу виконується спільно з Міністерством внутрішніх справ України.