Blog

Українці стали більш зважено і акуратно оформляти іпотеку

17:02 27 Грудня in Діяльність установи

Директор департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку Катерина Федоровська розповіла про настрої на іпотечному ринку:

– Катерина, скільки іпотечних кредитів банк надав за програмою Державної іпотечної установи?

– За 2012 р. ми видали спільно з ДІУ близько 300 іпотечних кредитів на більш ніж 50 млн. грн.

– Як змінився попит на такого роду кредити?

– ВТБ Банк в 2011 р. не брав участі в програмі ДІУ, видачі були відновлені тільки в квітні 2012 р. На початку наступного року попит трохи впаде (через законодавчих нововведень у процедурі реєстрації права власності на нерухомість), але вже до кінця другого кварталу попит на іпотеку може повернутися до рівня 2012 р. При цьому сильна залежність від ставки рефінансування ДІУ збережеться.

– Як виглядав типовий кредит?

– Середня сума кредиту склала близько 170 тис. грн, при цьому рівень LTV (показник співвідношення суми кредиту до оціночної вартості) склав у середньому 40% (при допустимих за програмою 75%). Це означає, що позичальники вступали в угоду, маючи на руках до 60% власного внеску від вартості квартири. Середній термін кредитування становив 10 років, при допустимих 30 роках. Такі показники свідчать про збільшену акуратності і зваженому прийнятті рішень позичальниками в питанні іпотечного кредитування.

– У яких містах найчастіше видавалися іпотечні кредити?

– Прогнозовано найбільше угод було укладено у великих містах-мільйонниках. Однак такі невеликі міста як Черкаси, Хмельницький та Суми практично не поступаються більш великим обласним центрам за кількістю виданих кредитів.

– Від яких факторів буде залежати попит на іпотечні кредити в 2013 р.?

– Попит на кредити знаходиться в прямій залежності від процентної ставки за ним. Протягом 2012 р. ми спостерігали ситуацію, коли банки кредитували в рамках своїх програм зі ставкою 19-22%, а кредити ДІУ видавалися під 15% річних. Очевидно, що більшість позичальників цікавилися кредитами саме від Державної іпотечної установи. На початку 2013 р. попит на іпотечні кредити буде значно нижче, ніж за аналогічний період 2012 р. Це пов’язано з тим, що з листопада 2012 р. ставка рефінансування зросла більш ніж у півтора рази, до 18% річних. Очікуване зниження ставки рефінансування від ДІУ в кінці першого кварталу 2013 потенційно зможе повернути попит на колишній рівень.

– Що мають наміру вживати банки для стимулювання іпотечного попиту?

– Банкам важливо знизити вартість фондування, і знайти можливість залучати довгі ресурси, які потрібні для фінансування іпотеки. Багато в чому це буде залежати від дій регулятора та такого нового учасника ринку, як АРЖК (Агентство з рефінансування житлових кредитів).

Можливі шляхи:

– Участь у державних програмах (не тільки ДІУ, але і “Доступною іпотеки”, і програмах Молодіжного фонду);

– Випуск іпотечних облігацій під власні кредитні портфелі допомогою АРЖК і залучення довгострокових ресурсів під цінні папери;

– Активна взаємодія із забудовниками, і розробка спільних партнерських програм.

Нагадаємо, що Іпотека стане доступнішою

Джерело: pravda.if.ua