Blog

Валентин Рибачук: «Ми активно шукаємо механізми та шляхи вирішення болючих для економіки питань».

14:36 26 Лютого in Діяльність установи

Інтерв’ю Валентина Рибачука “Юридичній газеті”

Валентин Леонідович, розкажіть історію та необхідність створення Державної іпотечної установи?

Державну іпотечну установу (далі – ДІУ) було створено постановою Кабінету міністрів 8 жовтня 2004 року за №1330 «Про Державну іпотечну установу», засновником стала держава в особі Уряду. Доцільність відкриття нашої установи полягала в необхідності виконання 2-х функцій держави. Перша функція – здешевлення іпотечних кредитів для населення, друга – підтримка забудовників, які опинилися у скрутних умовах. Дані напрямки роботи і сьогодні є пріоритетними для ДІУ.
Кожного року ми фіксуємо збільшення попиту банків, які співпрацюють з будівельними компаніями до ресурсів Установи. Це не дивно. Одне робоче місце в будівельній галузі створює 26-28 робочих місць в суміжних сферах. При інвестуванні 1 гривні – держава отримує 3. Такі розрахунки ми маємо на сьогодні.
При створенні ДІУ її статутний капітал становив лише 50 млн гривень, які були направленні на формування кредитного портфелю. За час роботи було надано близько 8000 кредитів. Зараз кредитний портфель становить – 5 336 кредитів на суму понад 900 млн. грн.
У минулому році громадяни отримали 1231 кредит. Це ніби не багато, але в 2011 році було всього 290 кредитів, а в 2010 році жодного. Темпи розвитку ДІУ можна побачити у цій невеличкій статистиці. За січень нам вже надійшло заявок на 203 кредити (зараз ми не можемо їх задовольнити з огляду на неможливість реєстрації речових прав на нерухоме майно, що покликано, в свою чергу, змінами законодавства, але, як тільки все стабілізується – ми їх рефінансуємо), з такими темпами ми зможемо в декілька разів збільшити минулорічні показники і вийти на цифру – 4 тисячі кредитів за 2014 рік.

Як змінювались умови рефінансування впродовж діяльності ДІУ? Які фактори стали ключовими при змінах?

Установа завжди працювала на залучених коштах або власних. Ставка рефінансування нашої установи формується від вартості грошей на ринку, що можна назвати ключовим критерієм рефінансування банків. Але, на сьогодні держава гарантує, що в разі неможливості виконання зобов’язань ДІУ, борги гасяться державою.
Щодо вашого питання, то кошти залучалися вартістю від 9% – до 14,3% річних.
Зі зміною вартості ресурсів змінювалась і ставка рефінансування іпотечних кредитів. За час роботи ДІУ – вона змінювалась 5 разів. До листопада 2012 р. вона становила приблизно – 11 відсотків. Зараз – 18%. Проте, ми плануємо у найближчий час її понизити та адаптувати для більш широкого кола громадян. За нашими розрахунками, вона може бути знижена до 15,3%. І це ще не межа. Якщо вартість коштів на ринку знизиться, ми готові для подальшого зниження цього показника.

Оцініть роботу ДІУ в 2012 році. Ви казали, що саме в минулому році було надано велику кількість кредитів. З чим це пов’язано?

Перш за все це вдала інформаційна політика ДІУ. Ми розуміємо, що людям потрібна якісна та доступна інформація як про існуючи державні іпотечні програми, так і про пропозиції забудовників на ринку. Громадяни вже починають нам довіряти. У минулому році на іпотечне кредитування населення було спрямовано – 293 млн. гривень, крім цього ще 700 млн гривень Установа виділила на добудову 26 житлових об’єктів. З них 16 вже введено в експлуатацію. Серед тих об’єктів, що були введені за останні місяці – житлові комплекси: ЖК «Міністерський» в Оболонському районі столиці на 540 квартир, якій доречи був побудований спільно з польськими соінвесторами, ЖК «Чайка» на 250 квартир у Київо-Святошинському районі, «Чотири сезони» у Голосіївському районі (загальна площа забудови становить – 2,65 га). Слід відзначити, що в цих будинках вже мешкають родини, які не один рік чекали на власне житло. Найближчим часом планується урочисте введення в експлуатацію ЖК «Щасливі метри», у Борисполі та інші.
Загалом за підтримки Державної іпотечної установи буде введено в експлуатацію близько 400 тис. кв. метрів житла вже в цьому році. У першому кварталі поточного року ми плануємо закінчити будівництво 5 житлових будинків. Ще 10 протягом року. На цих реальних прикладах ми бачимо, що Державні проекти користуються довірою не тільки серед українських інвесторів, а й серед іноземних. Це не дивно, бо рівень обробки вітчизняних квартир – почав нарешті відповідати європейським стандартам якості.
У минулому році Установа повністю виконала свої зобов’язання перед інвесторами та у встановлені проспектом емісії строки погасила облігації майже на 1 млрд. грн, які було розміщено у 2008 році. Ці факти демонструють, що ДІУ – надійний партнер на ринку цінних паперів.
В цілому, унікальність нашої Установи в тому, що її діяльність враховує інтереси всіх учасників системи рефінансування, тобто, держави, банків, інвесторів, забудовників, та найголовніше, громадян України.
Крім того, наприкінці 2012 року Установі вдалося залучити кошти на фондовому ринку, розмістивши облігації під державну гарантію. Державна гарантія у минулому році надавалася ДІУ у розмірі 2 млрд. грн. Залучені кошти, також, будуть спрямовані на розвиток ринку іпотечного кредитування та на підтримку забудовників.
Враховуючи важливість виконання Соціальних ініціатив Президента та Уряду України, Державна іпотечна установа у цьому році планує спрямувати на забезпечення житлом громадян кошти у розмірі приблизно 3 млрд. грн.
Окремо зазначу, що Установою постійно розробляються механізми для розв’язання житлових питань громадян. Вдосконалюються вже діючи механізми, які задіяні у системі рефінансування ДІУ. У тому ж 2012 році, фахівцями Установи було приведено до сучасних вимог електронну систему комунікації з банками-партнерами, через яку до ДІУ надходять документи від партнерів. Це надало можливість зменшити час розгляду заявок та збільшити їх кількість. Зрозуміло, що за кожним зверненням – окрема родина.

Яких змін у цьому році варто очікувати учасникам ринку іпотеки? На Вашу думку, як вплине вступ в дію нового законодавства щодо регулювання порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно?

Тема по реєстраційній системі є дуже цікавою. На сьогодні, як ми бачимо, вона не зовсім готова виконувати покладені на неї завдання.
Держава не може працювати без реєстрації речових прав на нерухоме майно. Чому так склалась ситуація ніхто точно сказати не може. Уряд вже відреагував на це болюче питання відповідними кадровими змінами. Сподіваємося на вирішення даного питання у найближчий час.
А взагалі, коли вводяться певні зміни, то вони повинні бути заздалегідь чітко прораховані і адаптовані до існуючих реалій. А не так, як зараз, що поки усуваються глобальні недоліки, цілий місяць система стоїть на місці: банки, страхові компанії та інші фінансові установи. Реєстратори на місцях приймають громадян 2 рази на тиждень і по 200, або навіть 300 чоловік чекають в чергах. То чого очікувати коли місяць ніхто не приймав цих людей? Важко уявити.

Які недоліки іпотечного кредитування Ви бачите та якими методами варто боротись з даними недоліками?

Я б не хотів казати про недоліки. Потрібно розуміти бажання людей та враховувати їх.
Навіщо будувати нерухомість, якщо на неї немає попиту у споживачів? Це марна трата коштів. І сьогодні всі це розуміють. Є декілька факторів, які повинні між собою бути злагоджені. Зокрема, з боку держави, банків, забудовників, та населення. Якщо людині не потрібна нерухомість, то у будівництві немає сенсу.
Якщо подивитися на вдалий досвід інших країн, наприклад, США, то американці для виходу з кризи почали будувати дороги. На ці цілі вони спрямували багато бюджетних коштів, з’явились робочі місця, сплачувались податки, з’явились інвестори і таким чином було подолано фінансову кризу. Взагалі, багато європейських країн пішли цим шляхом. Зараз економіка Іспанії знаходиться у хиткому положенні. І вони, також, почали будувати дороги та будинки.
Саме така стратегія створює додаткові робочі місця, розвиває суміжні галузі діяльності і весь економічний механізм починає рухатись, в результаті чого в бюджеті з’являються гроші.
Зараз на Україні схожа ситуація. Ми активно шукаємо механізми та шляхи вирішення болючих для економіки питань. Часто журналісти критикують чиновників, що та чи інша програма «не пішла». Так, бувають і такі ситуації, коли при доброму намірі знаходяться певні причини, що заважають реалізувати план до кінця. Але, ми аналізуємо, доробляємо, та виправляємо помилки. Сьогодні Президент України Віктор Федорович Янукович приділяє багато уваги розвитку будівництва в країні. Для вирішення цих питань Урядом, навіть, створено Координаційну раду, яку очолив Віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул. Сподіваємося, що спільними зусиллями – ми зможемо змінити стан речей на кращий.

Володимир Бездітний “Юридична газета”